Prof. Dr. Özgür Demirtaş Kendisine Gelen Telefonu Açıkladı

Türkiye ile Ruanda Cumhuriyeti arasında turizm işbirliği anlaşması yürürlüğe girdi. Anlaşmaya göre, iki ülke turizm sektöründe yatırım ve girişimleri teşvik etmek amacıyla turizm alanında faaliyet gösteren profesyonellerin ve diğer kurumların faaliyetlerini geliştirecek ve destekleyecek.

Anlaşmanın ardından peş peşe tepkiler geldi. Zafer Partisi’nden yapılan açıklamada “Sadece bu pazar, 5 uçak dolusu Ruandalı İstanbul’a gelecek” denildi.

Türkiye ile Ruanda arasında yapılan anlaşma yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Kararın Resmi Gazete’de yayımlanması üzerine bu pazar günü İstanbul’a 5 uçak dolusu Ruandalının geleceği, THY’de Ruanda-İstanbul arası bilet bulmanın zorlaştığı öne sürüldü. Konuyla ilgili paylaşımı gündem olan Özgür Demirtaş da ‘turist’ iddialarıyla ilgili bakanlıktan gelen açıklamayı paylaştı.

ÖZGÜR DEMİRTAŞ: TÜRKİYE’YE YARARI NE?

Prof. Dr. Özgür Demirtaş da anlaşmayı gündeme getiren isimlerden oldu. Demirtaş sosyal medyadan “Türkiye Ruanda ile niye turizm anlaşması imzalıyor? Ciddi ciddi soruyorum. Yetkili ve konu hakkında bilgisi olan insanlar Türkiye’ye yararının ne olduğunu yazabilirler mi? Eğer yararı yok ise anlaşma niye imzalanıyor?” sorularını dile getirdi.

BAKANLIKTAN TELEFON GELDİ

Daha sonra bakanlıktan kendisine yapılan bilgilendirmeyi paylaşan Demirtaş yeni paylaşımında şunları kaydetti:
“Şimdi beni Turizm Bakanlığı Başdanışmanı Tayfun Topal arayıp bilgilendirdi. Ruanda ile yapılan anlaşma turist çekme amacı taşımıyor. Daha çok Soft Power dediğimiz, ABD ve Avrupa ülkelerinin sıklıkla kullandığı bir yöntemi içeriyor. Türkiye’nin turizm konusunda sahip olduğu deneyim paylaşımı ve verilecek eğitimleri yani Türkiye’nin bölgedeki etkisinin (şimdi olmasa bile ileride) artırılması amaçlanıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir