Kopenhag’da ‘çöp toplayan’ turistlere ödül

Kuzey Avrupa ülkesi Danimarka’nın başkenti Kopenhag, turizmin neden olduğu çevre kirliliğiyle mücadele için yeni bir proje başlatma kararı aldı. Kopenhag Turizm Ofisi, kenti ziyaret eden turistlere, çevre dostu aktivitelere katılmaları karşılığında ücretsiz yemek ve aktivite ödülleri verileceğini duyurdu. Çöp toplama, toplu ulaşım ya da bisiklet kullanma gibi aktiviteleri karşılığında turistler yemek, kahve, şarap ya da kano kiralama gibi bazı aktiviteler için hediye kuponu talep edebilecek.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, adı “CopenPay” olan uygulama 15 Temmuz’da başlayacak. Kentin turizm ofisinin sözcüsü Rikke Holm Petersen, konuya ilişkin açıklamasında insanların yurt dışına çıkarken uçak ya da otomobil kullanarak çevre kirliliğini artırdığını vurgulayarak, “Değiştirebileceğimiz şeylerden biri de turistlerin gittikleri yerde çevresel olarak daha sürdürülebilir eylemlerde bulunmasını teşvik etmek” dedi.

‘BAZI DURUMLARDA KANIT İSTENEBİLİR’

Proje “güven temelinde” işleyecek, yani turistlerden yaptıkları ‘çevre dostu aktivitenin’ kanıtı istenmeyecek. Ancak Petersen, bazı durumlarda turistlerden bisiklet sürerken çekilen fotoğraflarını ya da toplu ulaşım biletlerini göstermelerinin istenebileceğini söyledi.

Hükümet, turistlere ödül dağıtacak olan şirketlere bir geri ödeme yapmayacak. Pilot projeye şu ana kadar 24 şirket dahil oldu. Danimarka hükümetinin verilerine göre yaklaşık 6 milyon nüfuslu ülkede geçen yıl 12 milyondan fazla gece konaklaması kaydedildi.

İngiltere’nin başkenti Londra’da yaşayan 25 yaşındaki Othy Jasper, ağustos ayında iş için Kopenhag’a gidecek ziyaretçilerden biri. Jasper ülkeye uçuşunun yol açacağı ‘karbon ayak izinin’ farkında olduğunu belirtti. Pilot projenin olumlu olduğunu düşünse de Jasper Danimarka’dayken ödül için ‘çöp toplamaya’ vakit ayırmayacağını tahmin ediyor. Pilot proje 11 Ağustos Çarşamba gününe kadar sürecek. İlk uygulamanın başarılı olması halinde, proje yılın geri kalanında da devam edecek.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir