ABD ve İngiltere, Yemen’in El-Hudeyde kentine saldırdı

Yemen’deki İran destekli Husiler, ABD ile İngiltere’nin, ülkenin batısındaki El-Hudeyde kentine 3 saldırı düzenlediğini duyurdu.

Husilere bağlı “El-Mesira” televizyonunda yayınlanan haberde, ABD ile İngiltere’nin, Hudeyde’nin El-Lihye ilçesine 2 hava saldırısı düzenlediği belirtildi.

ABD ve İngiltere’nin, Hudeyde’nin Beyt el-Fakih ilçesine bağlı El-Cah bölgesine de bir hava saldırısı düzenlediği aktarıldı. Haberde, söz konusu saldırılar ve sonuçlarına ilişkin ayrıntılı bilgi verilmedi.

KIZILDENİZ’DEKİ SON DURUM

Yemen’de İran’ın desteklediği Husiler, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki gerekçesiyle 31 Ekim 2023’ten bu yana Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koyuyor, bazılarına da insansız hava araçları ve füzelerle saldırıyor. Husilerin eylemleri nedeniyle çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023’te bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlerine karşı “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu “deniz görev gücü” oluşturulduğunu açıkladı. ABD ve İngiltere’nin Yemen’de kontrollerinde bulunan bölgelere saldırısı üzerine Husiler, bu ülkelerin tüm gemilerini hedef alacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir