Adalar Belediye Başkanı’ndan Martha Koyu için su altında eylem

Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul 2. Bölge Müdürlüğü, Burgazada’da doğal sit alanı olan Madam Martha Koyu’nu kiraya vermek üzere 8 Mayıs günü ihale düzenledi. Adalar Belediyesi, daha önce ihalenin iptali için Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvurmuş ardından da ihalenin iptali için dava açmıştı. 

Hukuki süreç devam ederken ihalenin gerçekleştirilmesine tepki gösteren Adalar Belediye Başkanı Ali Ercan Akpolat bu kez de Madam Martha Koyu’nda denize dalarak su altında eylem yaptı. Akpolat’a denizde balıkçı tekneleri, kıyıda da Ada sakinleri eşlik etti. 

Belediye Başkanı Akpolat, Madam Martha Koyu’nun sularına kendisi gibi dalgıç olan Adalı Serco Ekşiyan ile birlikte daldı.

Denizaltında yaptıkları incelemelerin ardından kıyaya çıkıp Adalılarla buluşan Akpolat, Martha Koyu’nun sadece karadaki alanının değil su altındaki popülasyon için de önemine dikkat çekmek amacıyla dalışı gerçekleştirdiklerini belirterek, “Doğal kültürel miraslarımızı korumak için hukuk mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi.

“RANTA PEŞKEŞ ÇEKİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Adalar Belediye Başkanı Ali Ercan Akpolat şunları kaydetti:

-Tabiat Varlıklarını Koruma Komisyonu’ndan herhangi bir şekilde görüş alınmadan özel bir şirkete kiraya verilen 45 dönümlük alan, ‘Doğal Karakteri Korunacak Alan’ statüsünde olup, bu alanın ekosistem açısından değeri paha biçilemez. Martha Koyu, İstanbul yakınındaki en önemli deniz çayırlarına, doğal zenginliğe sahip bir alandır. 

-Deniz çayırları, deniz ekosistemi için büyük önem taşır; oksijen üretir, kıyı erozyonunu engeller, suda askıda bulunan partikülleri önler ve suyun ışık geçirgenliğini artırır. Bu özel alanı olduğu gibi korumak ve yaşatmak hepimizin asli görevidir. 

-Marta Koyu’nun özel kişilere ya da şirketlere devredilerek ücretli hale getirilmesi halkın kıyı kullanım hakkını elinden alırken, aynı zamanda doğal ve kültürel yaşamın tahrip edilmesine de neden olacaktır. 

-Bu durum biz Adalıları endişelendiriyor.  Doğal yapısıyla İstanbul’da eşsiz bir konuma sahip olan Madam Martha Koyu’nun ranta peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz. Hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir